بلاگ

پیگیری هش تراکنش یا TXID چیست؟

پیگیری هش تراکنش به معنای ردیابی یا پیگیری یک تراکنش در شبکه بلاک چین است. TXID یک رشته از اعداد و حروف است که به صورت یکتا برای هر تراکنش در شبکه بلاک چین ایجاد می‌ شود. با استفاده از این هش تراکنش، می‌ توانید تراکنش مورد نظر خود را در شبکه بلاک چین پیدا کرده و وضعیت آن را پیگیری کنید.

شاید بگویید که ویژگی اصلی شبکه بلاک چین غیر متمرکز بدون وغیر قابل دسترس بودن آن است. در اینجا باید بگوییم که گاهی لازم است تا یک تراکنش انجام‌شده را اثبات و یا پیگیری کنید. در این صورت هیچ راهی ندارید جز اینکه از TXID کمک بگیرید.

برای پیگیری هش تراکنش، می‌ توانید از ابزارها و وب‌ سایت‌ های مختلفی که ارائه خدمات پیگیری تراکنش در شبکه‌ های بلاک چین مانند Bitcoin, Ethereum و غیره استفاده کنید. با وارد کردن TXID مورد نظر، می‌ توانید وضعیت آن را مشاهده کرده و تاییدیه‌ های لازمه را بررسی نمایید.

TXID

آشنایی بیشتر با پیگیری هش تراکنش

TXID مخفف Transaction ID است که به معنای شناسه یا هش تراکنش در شبکه بلاک چین می باشد. TXID یک رشته یکتا از اعداد و حروف است که به هر تراکنش در شبکه بلاک چین اختصاص داده می‌ شود. این شناسه برای پیگیری و تایید تراکنش‌ ها در شبکه بلاک چین استفاده می‌ شود. هر تراکنش در شبکه بلاکچین یک TXID منحصر به فرد دارد که می‌ تواند برای ردیابی تاریخچه وضعیت تراکنش، مانند تاییدیه‌ ها و تغییرات، استفاده مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از هش تراکنش در شبکه بلاک چین، امنیت و حفاظت از اطلاعات تراکنش‌ ها را تضمین می‌ کند. به عنوان مثال، اگر یک تراکنشی در شبکه بلاک چین انجام شود، هش تراکنش آن به عنوان یک شناسه یکتا برای آن تراکنش در شبکه بلاک چین استفاده می‌ شود. با استفاده از این هش تراکنش، می‌ توانید تراکنش مورد نظر خود را در شبکه بلاک چین پیدا کرده و وضعیت آن را پیگیری کنید.

یک نمونه از یک TXID می‌ تواند مانند این باشد:

d3cc2a7d95a7d5e6c7b4a4b3b4b3a7d1e6c7b4a4b3b4b3a7d1e6c7b4a4b3b4b3a7d1

این تنها یک نمونه بی‌ معنی است و به عنوان یک مثال برای نمایش یک TXID برای یک تراکنش در شبکه بلاک چین آورده‌شده‌است. TXID‌ها در واقع از اعداد و حروف هگزادسیمال (اعداد ۰ تا ۹ و حروف a تا f) تشکیل شده‌اند و به صورت یک رشته یکتا از حروف و اعداد نمایش داده می‌ شوند.

نحوه پیدا کردن شناسه TXID 

برای دسترسی به شناسه TXID یک تراکنش در شبکه بلاک چین، ابتدا باید تراکنش مورد نظر را پیدا کنید. این ممکن است از طریق وب سایت یا رابط کاربری شبکه بلاک چین، کیف پول دیجیتال یا برنامه‌ های مشابه باشد. سپس باید شناسه TXID یا هش تراکنش را برای آن تراکنش در همان پلتفرم بیابید.

به عنوان مثال، اگر از یک کیف پول دیجیتال استفاده می‌ کنید، ممکن است بتوانید شناسه TXID تراکنش‌ های خود را در بخش تاریخچه تراکنش‌ ها یا صفحه جزئیات هر تراکنش پیدا نمایید. همچنین، اگر از یک رابط کاربری شبکه بلاک چین استفاده می‌ کنید، می‌ توانید با جستجو برای تراکنش مورد نظر، شناسه TXID آن را بیابید.

نحوه پیدا کردن شناسه TXID تراکنش‌ ها در هر کیف پول دیجیتال ممکن است متفاوت باشد. اما در اکثر کیف پول‌ ها می‌ توان به صورت زیر عمل کرد:

1. وارد کیف پول خود شوید و به بخش تاریخچه تراکنش‌ ها بروید.
2. تراکنش مورد نظر خود را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید.
3. در صفحه جزئیات تراکنش، شناسه TXID یا هش تراکنش را پیدا کنید. این شناسه می‌ تواند به صورت یک رشته یکتا از حروف و اعداد هگزادسیمال نمایش داده‌شود.

TXID

نحوه استفاده و پیگیری هش تراکنش

هش یک معامله (TXID) یک رشته یکتا از اعداد و حروف هگزادسیمال است که به صورت یک مقدار یکتا برای هر تراکنش در شبکه بلاک چین استفاده می‌ شود. این هش به‌ طور گسترده در بلاک چین‌ های مختلف مانند بیت کوین و اتریوم استفاده می‌ شود و به شما امکان می‌ دهد تراکنش‌ ها را شناسایی و پیگیری کنید.

شما می‌ توانید از هش یک معامله برای موارد زیر استفاده کنید:

1. پیگیری تراکنش: با استفاده از هش تراکنش، می‌ توانید به راحتی وضعیت تراکنش را در شبکه بلاک چین پیگیری کنید. این امر به شما کمک می‌ کند تا ببینید که یک تراکنش تایید شده‌است یا هنوز در حالت انتظار قرار دارد.

2. ارجاع به تراکنش: در صورتی که می‌ خواهید به دیگران نشان دهید که یک تراکنش خاص را انجام داده‌اید، می‌ توانید از هش تراکنش استفاده کنید تا اثبات کنید که تراکنش واقعاً انجام شده‌است.

3. بررسی معاملات: هش تراکنش همچنین می‌ تواند به شما کمک کند تا معاملات مختلف را از یکدیگر تشخیص دهید. این امر برای بررسی صحت یک تراکنش و همچنین ارتباط آن با دیگر تراکنش‌ ها مفید است.

پیگیری هش تراکنش در سایت بلاک چین

برای پیگیری هش یک تراکنش در سایت بلاک چین، شما می‌ توانید از مرورگر وب خود استفاده کرده و به یکی از سایت‌ های بلاک چین مانند Blockchain.com یا Blockchair.com مراجعه کنید. این سایت‌ ها به شما امکان می‌ دهند تا با وارد کردن هش یک تراکنش، جزئیات و وضعیت آن را ببینید. در ادامه، یک راهنمای کلی برای پیگیری هش یک تراکنش در سایت بلاک چین ارائه شده‌است:

1. ورود به سایت بلاک چین: ابتدا وارد سایت بلاک چین مورد نظر خود شوید. به عنوان مثال، می‌ توانید به آدرس https://www.blockchain.com/explorer مراجعه کنید.

2. جستجو یا پیگیری تراکنش: در صفحه اصلی سایت بلاک چین، ممکن است یک گزینه برای جستجو یا پیگیری تراکنش‌ ها وجود داشته باشد. این گزینه معمولاً به عنوان “Transaction search” یا “Transaction tracking” نامیده‌می‌‌شود.

3. وارد کردن هش: در این مرحله، شما باید هش یک تراکنش (TXID) را وارد کنید.

4. مشاهده نتایج: پس از وارد کردن هش تراکنش، سایت بلاک چین باید جزئیات تراکنش را نمایش دهد. از جمله وضعیت فعلی تراکنش (تایید شده یا در انتظار)،آدرس فرستنده، آدرس گیرنده، تعداد تأییدیه‌ ها، هزینه انتقال، مقدار وجه منتقل شده، تاریخ و ارتفاع بلوک.

با انجام این مراحل، شما می‌ توانید به راحتی هش یک تراکنش را در سایت بلاک چین پیگیری و وضعیت آن را بررسی کنید. به عنوان یک نکته، لطفاً توجه داشته باشید که سایت‌ های مختلف ممکن است رابط کاربری متفاوتی داشته باشند. اما مراحل اصلی مشابه خواهد بود.

TXID

سطح امنیت Tx Hash چقدر است؟

این هش‌ ها به صورت کریپتوگرافیک تولید و معمولاً به عنوان یک امضای دیجیتال برای تأیید تراکنش‌ ها استفاده می‌ شوند. امنیت یک Tx Hash بستگی به الگوریتم هش کردن و استانداردهای امنیتی بلاک چین مربوطه دارد.

الگوریتم‌ های هش معمولاً برای تولید Tx Hash از توابع هش کردن امنیتی مانند SHA-256 (Secure Hash Algorithm 256-bit) استفاده می‌ کنند. این الگوریتم‌ ها برای تولید یک هش یکتا و بدون امکان بازگشتی (irreversible) از داده‌ ها استفاده می‌ کنند. به عبارت دیگر، اگر یک Tx Hash تولید شده‌باشد، تقریباً غیرممکن است که از آن به داده اصلی یا تراکنش مربوطه بازگردانی شود.

به طور کلی، امنیت Tx Hash بستگی به استانداردهای امنیتی بلاک چین مربوطه دارد. اگر الگوریتم هش کردن و استانداردهای امنیتی بلاکچین به درستی پیاده‌ سازی شده‌باشند، Tx Hash بسیار امن خواهد بود و تضمین می‌کند که تراکنش‌ ها ناشناخته و قابل تغییر نیستند. اما اگر الگوریتم هش یا استانداردهای امنیتی دچار ضعف یا نادرستی باشند، این ممکن است منجر به آسیب‌پذیری‌های امنیتی شود.

آموزش دریافت TXID یا هش Hash تراکنش در کیف پول تراست والت

برای دریافت TXID یا هش تراکنش در کیف پول تراست والت، شما می‌توانید از مراحل زیر استفاده کنید:

1. ابتدا وارد کیف پول تراست والت خود شوید.
2. پس از ورود به کیف پول، بر روی تراکنش مورد نظر خود که می‌ خواهید TXID یا هش آن را دریافت کنید، کلیک کنید. این تراکنش ممکن است یک تراکنش ورودی یا خروجی باشد.
3. بعد از کلیک بر روی تراکنش، باید جزئیات آن را مشاهده کنید. در بخش جزئیات بیشتر، TXID یا هش تراکنش مورد نظر شما نمایش داده‌می‌شود.
4. معمولاً TXID یا هش تراکنش به صورت یک رشته از اعداد و حروف نمایش داده می‌ شود. شما می‌توانید این رشته را کپی کرده و در مکانی که نیاز دارید استفاده کنید.

به‌ دست‌ آوردن TXID در متاماسک

برای به‌ دست‌ آوردن TXID یا هش تراکنش در متاماسک، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. ابتدا وارد کیف پول متاماسک خود شوید.
2. پس از ورود به کیف پول، بر روی تراکنش مورد نظر خود که می‌ خواهید TXID یا هش آن را دریافت کنید، کلیک کنید.
3. بعد از کلیک بر روی تراکنش، باید جزئیات آن را مشاهده کنید. در بخش جزئیات تراکنش، TXID یا هش تراکنش مورد نظر شما نمایش داده‌خواهدشد.
4. معمولاً TXID یا هش تراکنش به صورت یک رشته از اعداد و حروف نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید این رشته را کپی کرده و در مکانی که نیاز دارید استفاده کنید.

به‌ دست‌ آوردن TXID در اتومیک والت

  1. ابتدا وارد کیف پول اتومیک والت خود شوید.
  2. پس از ورود به کیف پول، بر روی تراکنش مورد نظر خود که می‌خواهید TXID یا هش آن را دریافت کنید، کلیک کنید.
  3. بعد از کلیک بر روی تراکنش، باید جزئیات آن را مشاهده کنید. در بخش جزئیات تراکنش، TXID یا هش تراکنش مورد نظر شما نمایش داده‌خواهدشد.
  4. معمولاً TXID یا هش تراکنش به صورت یک رشته از اعداد و حروف نمایش داده‌می‌‌شود. شما می‌ توانید این رشته را کپی کرده و در مکانی که نیاز دارید استفاده کنید.

به‌ دست‌ آوردن TXID در صرافی کوینکس

  1. وارد حساب کاربری خود در صرافی کوینکس شوید.
  2. پس از ورود به حساب کاربری، به بخش “تاریخچه تراکنش‌ ها” یا همان “Transaction History” بروید.
  3. در این بخش، تمام تراکنش‌ هایی که انجام داده‌اید را مشاهده خواهید کرد. بر روی تراکنش مورد نظر خود که می‌خواهید TXID یا هش آن را دریافت کنید، کلیک کنید.
  4. بعد از کلیک بر روی تراکنش، باید جزئیات آن را مشاهده کنید. در بخش جزئیات تراکنش، TXID یا هش تراکنش مورد نظر شما نمایش داده‌خواهد شد.

TXID

جمع بندی

پیگیری هش تراکنش در یک صرافی می‌تواند به شما کمک کند تا وضعیت و اطلاعات بیشتری در مورد آن تراکنش را مشاهده کنید. از اینکه در این مقاله از جتکس با ما همراه بودید از شما متشکریم.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید